Tuzun bilinmeyen faydaları

Tuz, vücudumuz için gerekli temel besin maddelerinden biri. Eğer her gün yeterli oranlarda tuz almazsa ciddi  sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalırız. Peki, vücudumuzun günlük ne kadar tuza ihtiyacı var biliyor musunuz? Evet, vücudumuz günlük olarak 0,1984 gr doğal tuza ihtiyaç duyar. Hastalıklardan uzak bir şekilde yaşama devam edebilmek için yeterli miktarda tuz almamız şart. Bunun için Allah tuzu çok kolay ulaşabileceğimiz şekilde doğada yaratmış. Örneğin şu an bulunduğumuz Tuz Gölü, ülkemizin tuz ihtiyacının yüzde 40’ını karşılıyor. Burası hazine gibi bir nimet. Bu nimetin sağlımıza etkileri sayılamayacak kadar çok. Sizin için kısa bir film hazırladık. Tuz neden sağlığımız için çok önemli, dikkatle izleyin.

Yemeklerimize tat kazandıran tuz, vücudumuzun asit-baz dengesini korur. Kas ve sinir sistemi sağlığı için asit seviyesinin sağlıklı düzeylerde olması oldukça önemlidir. Vücutta asit seviyesinin çok yüksek olması veya çok az olması bazı ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Tuz bu asit seviyesini dengeleyerek  sağlığımızı korur.

Tuz, vücudun mineral eksikliğini giderir, elektrolit dengesini sağlar. Beyin hücrelerinden de asit fazlasının çıkarılmasını sağlar. Vücutta stresi azaltan bir öğedir. Tuz, kaslarımızın gücünü korunmasını sağlar. Kemik yapısının sağlamlığı için de gereklidir. Düzensiz kalp ritmini dengeler, tansiyonu düzenler. Tuz diş sağlığımız için de önemlidir işte bu diş macunlarında katkı maddesi olarak kullanılır.

Evet, izlediniz. Tuzun vücudumuz için faydaları sayılamayacak kadar çok... Burada çok sınırlı olarak yer verdiğimiz bu faydaları tek tek saysak, detayları anlatmaya saatler yetmez. Allah küçücük bir tuz kristalinde vücudumuz için inanılmaz faydalar yaratmış. İnsan vücudu ve tuzun oluştuğu yer katmanları birbirinden apayrı sistemler. En başta biri canlı organizma, diğeri cansız. Ama Allah, vücudumuzu doğayla öyle uyumlu yaratmış ki dışardan aldığımız kristal yapıdaki tuz molekülü vücuda girdiği anda ne yapması gerektiğini gayet iyi biliyor. Sinir sistemine, sindirim sistemine, kas-iskelet sistemine, dolaşım sistemine hemen adapte olup Allah’ın muhteşem yaratmasını neticesinde bize sağlık kazandırıyor.