Bakteriler Hakkında 5 Bilgi

BAKTERİLER HAKKINDA BİLİNMEYEN 5 İLGİNÇ BİLGİ

1- Arizona’da Biyodizayn Enstitüsü araştırmacıları kirli suyu, temiz suya çevirmek için bakterileri kullanıyorlar. Oksitleşen bölgelerde yaşayan ve buradaki hidrojeni ayrıştırarak zararsız hale getiren bakteri türleri bu temizleme işlemi için kullanılmaktadır. Petrol sızıntılarının temizlenmesinde de bakteriler yardımcı bir seçenektir.

 

2- Bakteriler, kamçıları sayesinde çok hızlı hareket edebilir. Hızları saatte 0.00017 km'ye kadar çıkabilir. Bu sayıyı düşük bir hız olarak düşünmeyin. Burada çok küçük olan canlı organizmalardan bahsediyoruz.  Aynı miktardaki hızı 1.80 boyundaki bir insana uyarlayacak olursak, saniyede 100 metre koşmak anlamına gelir!

 

3- Dünya atmosferindeki oksijenin, nerdeyse yarısının bakteriler tarafından üretildiği düşünülmektedir!

 

4- Bakteriler de insanlar gibi farklı topluluklar halinde yaşarlar. Her bir bakteri topluluğunun kendine has dilleri, kendilerine has sosyal yaşamları vardır. Çoğalma hızları da şaşırtıcı derecede yüksektir..  Yaklaşık 5 saat içerisinde tek bir bakteriden bir milyondan fazla bakteri oluşabilir.

 

5- Gümüş yüz yıllardır antimikrobiyel madde olarak kullanılır. Bunun sebebi, bakterilerin gümüş parçacıklarını hücrelerine almaları ve bu parçacıkların onlar için zehir etkisi oluşturmasıdır. Üstelik bakteriler antibiyotiklere karşı direnç geliştirebilir ancak gümüşe karşı direnç kazanamazlar. Bakterilerin aldıkları gümüş fazla olunca onu dışarı salmaya başlarlar ve bu da çevrelerindeki diğer bakterilerin de gümüşe maruz kalıp ölmesine sebep olur.